PETRA - Dekoracyjna 3b, Zielona Góra

Nasze lokalne oddziały

+48 509 003 309

Poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

kontakt@biuropetra.pl

Nasze biura księgowe

kontakt@biuropetra.pl

ZUS na start – kto może skorzystać?

/Blog/ ZUS na start – kto może skorzystać?

2022-08-07

ZUS na start – kto może skorzystać?

Praca to niezwykle istotny aspekt życia większości ludzi. Istnieje bowiem wiele ścieżek zawodowych, którymi można podążać, spełniającym przy tym własne marzenia i aspiracje. Coraz więcej osób decyduje się jednak na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, która będzie zgodna zarówno z umiejętnościami, jak i przedmiotem zainteresowań. Jeszcze do niedawna każda osoba otwierająca firmę musiała uiścić opłaty, związane ze składkami ubezpieczeniowymi. Jest to niemałe obciążenie, dlatego od niedawna dostępna jest ulga ZUS na start.

Własna firma – co okazuje się najtrudniejsze?

Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej należy do bardzo odważnych. Świadczy to o dojrzałości danej osoby. Z założeniem firmy wiąże się wiele spraw urzędowych, które trzeba załatwić. Mimo, iż nie należą one do najtrudniejszych, nikt nie chciałby popełnić błędu już na samym początku. W przypadku pomyłki, cała procedura może się bowiem wydłużyć.

Na pierwszym etapie warto zatem skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów z biur rachunkowych, którzy podpowiedzą jaką formę opodatkowania wybrać i przedstawią ofertę ZUS na start, która może znacznie ułatwić start z własnym biznesem.

Ulga na start

Osoby, które dopiero co stawiają pierwsze kroki w biznesie, liczą się z każdym groszem, a wszystkie ułatwienia są niezwykle cenne i powodują zmniejszenie poziomu stresu. ZUS na start to udogodnienie dla nowych przedsiębiorców, które polega na braku konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy, od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Mówiąc o składkach, mamy tutaj na myśli emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe.

Wspomniana wcześniej ulga ZUS na start nie obejmuje jednak składek zdrowotnych, dlatego początkujący przedsiębiorca musi zarejestrować się i co miesiąc odprowadzać pewne kwoty pieniężne. Mimo, iż ulga ta dotyczy tylko ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorca może odliczyć składkę zdrowotną od podatku.

ZUS na start – kto może skorzystać?

Ze wspomnianej wcześniej ulgi ZUS-u na start mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy nie posiadają wcale lub maja skromne zasoby na rozwój własnej działalności. Jednak jak to bywa, nie wszyscy z takowej ulgi mogą skorzystać. Z przywileju ulgi ZUS na start zostały wykluczone dwie grupy przedsiębiorców prowadzących działalność. Są to między innymi osoby, które wykonują działalność na rzecz byłego pracodawcy, a także osoby, które podejmują ponownie działalność gospodarczą, a czas jaki od zamknięcia firmy upłynął nie wynosi co najmniej 60 miesięcy.

Wróć