PETRA - Dekoracyjna 3b, Zielona Góra

Nasze lokalne oddziały

+48 519 079 498

Poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

kontakt@biuropetra.pl

Nasze biura księgowe

kontakt@biuropetra.pl

Podatki dochodowe w dobie epidemii

/Blog/ Podatki dochodowe w dobie epidemii

2022-08-08

Podatki dochodowe w dobie epidemii

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga wielu poświęceń, a także wiąże się nierozerwalnie z ponoszeniem kosztów, związanych z uzyskaniem przychodu, którymi są podatki dochodowe. Mimo, iż polskie prawo jednoznacznie nie określa co może być kosztem uzyskania przychodu, tak jasno wskazuje, co nim być nie może.

Sposób ich rozliczania zależy od rodzaju i formy opodatkowania, jaką firma wybrała na samym początku działalności. W roku 2020 wszystkich przedsiębiorców, zarówno tych małych, jak i dużych, zaskoczyła epidemia koronawirusa. Wiele firm musiało zmierzyć się z kryzysem finansowym, jednak rządzący wyszli z pomocą tworząc Tarczę Antykryzysową.

Możliwe straty finansowe

Epidemia COVID-19 sprawiła, iż wielu przedsiębiorców musiało się zmierzyć z nowymi realiami gospodarczymi. W konsekwencji pojawiło się wiele zmian poziomu zysków i strat, które są ponoszone przez przedsiębiorców, którzy regularnie do tej pory odprowadzali podatek dochodowy.

Należy zatem ponownie przeprowadzić wiele analiz porównawczych, a także ustalić ceny rynkowe i nowe warunki transakcji. Operacje i procesy, które w ubiegłych latach przynosiły zyski, teraz mogą przerodzić się w straty. Wyzwaniem dla przedsiębiorców może okazać się zahamowanie i wzrost kosztów produkcji, a także obniżenie rentowności biznesu. W takim przypadku należy gromadzić odpowiednie dokumenty.

Antykryzysowe ulgi

Wprowadzenie tarczy antykryzysowej sprawiło, iż wiele przedsiębiorców ma możliwość skorzystania z ulgi, która obejmuje nie tylko podatek dochodowy, ale też inne koszty związane z prowadzeniem działalności. Kolejnym ułatwieniem jest uwzględnianie ulg w zaliczkach na podatki dochodowe, które zazwyczaj były ujmowane w rozliczeniu rocznym.

Warto gruntowanie przeanalizować zakres prowadzonej działalności, a także rodzaje ponoszonych dotychczas kosztów. Wówczas można ustalić, z jakich ulg najlepiej skorzystać w danej sytuacji. Wiele kwestii nie jest do końca uregulowanych, dlatego należy zabezpieczyć interesy przedsiębiorców i wystąpić z wnioskiem o indywidualną interpretację prawa podatkowego.

Wróć