PETRA - Dekoracyjna 3b, Zielona Góra

Nasze lokalne oddziały

+48 509 003 309

Poniedziałek - piątek: 08:00 - 16:00

kontakt@biuropetra.pl

Nasze biura księgowe

kontakt@biuropetra.pl

Biała lista – sankcje za korzystanie z rachunków innych niż w wykazie

/Blog/ Biała lista – sankcje za korzystanie z rachunków innych niż w wykazie

2022-06-07

Biała lista – sankcje za korzystanie z rachunków innych niż w wykazie

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza, jeśli chodzi o wszelkie zagadnienia związane z księgowością. Wiele osób decyduje się na pomoc, którą oferują profesjonalne biura rachunkowe. Wówczas specjaliści mogą podpowiedzieć na jaką formę rozliczenia się zdecydować. Na rynku coraz częściej pojawia się dużo rozwiązań, które ułatwiają prowadzenie działalności. Jednym z nich jest biała lista, czyli elektroniczna baza danych, która obejmuje przedsiębiorstwa będące podatnikami VAT. Od 1 stycznia 2020 roku w życie wprowadzono sankcje, za korzystanie z rachunków spoza białej listy.

Czym jest biała lista?

Wyżej wspomniana biała lista jest kluczowa dla przedsiębiorstw, które powinny sprawdzać za każdym razem partnerów biznesowych, z którymi współpracują. W przypadku zapłacenia kontrahentowi kwoty, która przekracza 15 tysięcy złotych na inny rachunek, niż ten, który znajduje się na białej liście, nie będzie można zaliczyć tej kwoty do kosztów uzyskania przychodu. Ponadto osoba, która przelała pieniądze, będzie obciążona ryzykiem odpowiedzialności za zaległości podatkowe kontrahenta. Dotyczy to sytuacji, gdy kontrahent nie uiści kwoty od poniesionej transakcji podatku VAT.

Co zawiera biała lista?

Ewidencja, obejmująca podatników zawiera różne informacje, takie jak nazwa i adres siedziby firmy, a także status przedsiębiorstwa i dane wspólników, o ile tacy istnieją i są przypisani do niego.

By uniknąć sankcji, które zostały ustanowione, warto sprawdzić dane kontrahenta, a przede wszystkim zweryfikować czy numer rachunku bankowego jest taki sam, jak ten, który widnieje na białej liście.

Warto pamiętać, iż niektóre firmy są wyłączone z sankcji. Jeśli zapłata za transakcję odbyła się w innej formie niż gotówka czy przelew, wówczas nabywca będzie zwolniony z konieczności zmniejszenia kosztów firmy. Przykładem może być zapłata przez potrącenie, faktoring czy zapłata kartą lub za pośrednictwem platform, takich jak PayPal czy DotPay. Ponadto przedsiębiorca może uniknąć sankcji podatkowych, jeżeli w ciągu trzech dni od zlecenia przelewu zawiadomi o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego, który jest właściwy dla wystawcy faktury.

Wróć