Biuro Obsługi Klienta:

509 003 309

kontakt@biuropetra.pl

Zmiany w VAT – NIP na paragonie

Na łamach Biznesu Lubuskiego ukazał się artykuł, w którym wyjaśniamy zmiany w zakresie dokumentowania transakcji w obrocie gospodarczym z punktu widzenia rozliczeń podatku VAT. Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców, podatników do zapoznania się z jego treścią!

 

Od lipca 2018 roku przedsiębiorców miała czekać zmiana dotycząca zasad wystawiania faktur do paragonów – na paragonach, podobnie jak na fakturach, niezbędny byłby numer NIP nabywcy.

Jednak projekt ustawy ostatecznie nie przeszedł, a nowe przepisy będą obowiązywały najprawdopodobniej od 2019 roku.

 

Nielegalny obrót paragonami

Obecnie kontrahent może dokonać zakupu „na paragon”, a następnie w ciągu trzech miesięcy od daty jego wystawienia zażądać od sprzedawcy, by na jego podstawie wystawił fakturę na jego działalność. Zdaniem Ministerstwa Finansów taka praktyka powoduje nielegalny proceder, który polega na tym, iż „nieuprawnieni” przedsiębiorcy mogą wykorzystywać nie swój paragon do wystawienia do niego faktury, czyli innymi słowy – „nielegalny obrót paragonami” w celu generowania kosztów w firmie.

(…)

Zmiany dla kupujących

Od lipca br., zgodnie z projektem zmian do ustawy o VAT, miały wejść w życie nowe przepisy, których głównym przesłaniem będzie to, że na paragon bez numeru NIP przedsiębiorca nie uzyska faktury. W praktyce oznacza to, że:
– przy tzw. zakupach „na firmę” na paragonach będzie musiał widnieć jej NIP,
– faktury do paragonów będą mogły być wystawiane wyłącznie na firmę, której NIP został na nim umieszczony.

(…)

Przeczytaj całość tutaj