Biuro Obsługi Klienta:

509 003 309

kontakt@biuropetra.pl

Split payment – mechanizm podzielonej płatności

Na łamach Biznesu Lubuskiego ukazał się artykuł, w którym wyjaśniamy zmiany w zakresie rozliczeń podatku VAT. Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców, podatników do zapoznania się z jego treścią!

 

O mechanizmie podzielonej płatności, która od 1 lipca 2018 r. jest m.in. narzędziem dla przedsiębiorców do ochrony przed skutkami transakcji z nierzetelnymi kontrahentami, słychać już od dawna – a jak to robić i z czym się to wiąże w praktyce?

 

Idea i zastosowanie

Rozdzielenie płatności w obrocie gospodarczym na wartość netto i VAT na osobne rachunki bankowe ma na celu ograniczenie oszustw skarbowych polegających na wyłudzaniu podatku VAT, m.in. poprzez fakt, iż środki zgromadzone na rachunku VAT będą podlegały ograniczonym prawom dysponowania nimi, tzw. zamrożenie VAT.

(…)

Mechanizm

Przy dokonywaniu płatności kwota brutto z faktury ulegnie podziałowi na dwa strumienie: wartość netto i VAT. Za pomocą komunikatu przelewu bank/SKOK przeleje wartość netto na rachunek rozliczeniowy dostawcy, a kwotę podatku VAT bezpośrednio na jego odrębne konto bankowe tzw. rachunek VAT czy też konto VAT sprzedawcy.

(…)

Rachunek VAT

Do 30 czerwca br. banki/SKOK-i zobowiązane są do założenia specjalnych rachunków VAT do firmowych rachunków rozliczeniowych, także dla podatników zwolnionych przedmiotowo z VAT.

(…)

Przeczytaj całość tutaj