Na łamach Biznesu Lubuskiego opublikowane zostały artykuły, w których wyjaśniamy zmiany w zakresie przepisów dotyczących podatku VAT - NIP na paragonach oraz Płatność podzielona.

Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców do zapoznania się z ich treścią.

DOKUMENTOWANIE TRANSAKCJI W OBROCIE GOSPODARCZYM Z PUNKTU WIDZENIA
ROZLICZEŃ PODATKU VAT
Przedsiębiorców czeka zmiana dotycząca zasad wystawiania faktur do paragonów
– na paragonach, podobnie jak na fakturach, niezbędny będzie numer NIP nabywcy.
Jednak nie od 1 lipca 2018 - projekt ustawy nie przeszedł,
przypuszczalnie nowe przepisy będą obowiązywały od 2019 roku.

Nielegalny obrót paragonami

Obecnie kontrahent możedokonać zakupu „na paragon”, a następnie w ciągu trzech miesięcy od daty jego wystawienia zażądać od sprzedawcy, by na jego podstawie wystawił fakturę na jego działalność. Zdaniem Ministerstwa Finansów taka praktyka powodowała nielegalny proceder, który polegał na tym, iż „nieuprawnieni” przedsiębiorcy mogli wykorzystywać nie swój paragon do wystawienia do niego faktury, czyli innymi słowy - „nielegalny obrót paragonami” w celu generowania kosztów w firmie. (...)

Zmiany dla kupujących

Od lipca br., zgodnie z projektem zmian do ustawy o VAT,  miały wejść w życie nowe przepisy, których głównym przesłaniem będzie to, że na paragon bez numeru NIP przedsiębiorca nie uzyska faktury. W praktyce oznacza to, że: - przy tzw. zakupach „na firmę” na paragonach będzie musiał widnieć jej NIP, - faktury do paragonów będą mogły być wystawiane wyłącznie na firmę, której NIP został na nim umieszczony. (...)

Przeczytaj całość tutaj.
SPLIT PAYMENT KOMPAKTOWO
O mechanizmie podzielonej płatności, która od 1 lipca 2018 r. ma być m.in. narzędziem dla przedsiębiorców
do ochrony przed skutkami transakcji z nierzetelnymi kontrahentami, słychać już od dawna.
A jak to robić i z czym będzie się to wiązało w praktyce?

Idea i zastosowanie

Rozdzielenie płatności w obrocie gospodarczym na wartość netto i VAT na osobne rachunki bankowe ma na celu ograniczenie oszustw skarbowych polegających na wyłudzaniu podatku VAT, m.in. poprzez fakt, iż środki zgromadzone na rachunku VAT będą podlegały ograniczonym prawom dysponowania nimi, tzw. zamrożenie VAT. (...)

Mechanizm

Przy dokonywaniu płatności kwota brutto z faktury ulegnie podziałowi na dwa strumienie: wartość netto i VAT. Za pomocą komunikatu przelewu bank/SKOK przeleje wartość netto na rachunek rozliczeniowy dostawcy, a kwotę podatku VAT bezpośrednio na jego odrębne konto bankowe tzw. rachunek VAT czy też konto VAT sprzedawcy. (...)

Rachunek VAT

Do 30 czerwca br. banki/SKOK-i zobowiązane są do założenia specjalnych rachunków VAT do firmowych rachunków rozliczeniowych, także dla podatników zwolnionych przedmiotowo z VAT. (...)

Przeczytaj całość tutaj.

 Petra Sp. z o.o.

Pl. Matejki 20/2
65-056 Zielona Góra
tel +48 68 470 96 16